@ Pokrajinsko tajništvo za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice

GIMNAZIJA "JÁN KOLLÁR" S DOMOM UČENIKA, Bački Petrovac

GIMNAZIJA "JÁN KOLLÁR" S DOMOM UČENIKA, Bački Petrovac, XIV vojvođanske udarne slovačke brigade 12

Godina osnivanja: 1919

Osnivač: Autonomna pokrajina Vojvodina

Vrsta ustanove: Mešovita srednja škola, Dom učenika

Jezik obrazovno-odgojnog rada: Srpski, Slovački


O ustanovi

Osnovana je 1. listopada 1919. godine, izrasla je u to vrijeme iz takoreći dvjestogodišnjih gospodarskih i kulturnih tradicija jugoslovenskih Slovaka. Njezinu prvu zgradu su izgradili 1923. godine iz vlastitih dragovoljnih sredstava, uz financijsku pomoć Vlade ČSR i Slovaka u Americi i Kanadi, i u značajnoj mjeri vlastitim dobrovoljnim radom mještana Bačkog Petrovca.

Gimnazija je postala značajna kulturna ustanova Slovaka u Jugoslaviji. Ovdje je započela radna trasa mnogih akademaca i doktora znanosti koji rade i djeluju u Srbiji i Slovačkoj Republici, brojnih znanstvenih i prosvjetnih radnika, umjetnika i inženjera.

Iako je osnovana za potrebe slovačke manjine i sve do danas bila jedina gimnazija sa slovačkim nastavnim jezikom, ona se nikada nije zatvarala u uzane nacionalne okvire. Uvijek je komunicirala sa svojom okolinom, i dok je tražila optimalna rješenja otvarala je i srpske razredne odjele.

Karakteristične osobine u radu gimnazije su, pored dobre materijalne osnove i kvalitetne nastave, i raznovrsne izvannastavne aktivnosti učenika i profesora: učeničke udruge, stručne, umjetničke i sportske sekcije. Sekcija Sladkovič djeluje bez prekida od 1. listopada 1925. godine do danas i zahvaljujući njemu još živi slovačka literatura u Srbiji.

U okviru gimnazije školske 1947./48. godine osnovana je i Učiteljska škola, što je imalo veliki značaj za sudbinu Slovaka koji žive u Vojvodini u kontekstu poznavanja, širenja i obogaćivanja vlastite kulture, jezika i identiteta. Učiteljsku školu je do 1965. godine, kada je njezina aktivnost prestala, završilo preko 200 slovačkih učitelja. Ova škola je nastavila s radom od školske 1998./99. godine od kada postoji istureni odjel Učiteljskog fakulteta iz Sombora na slovačkom jeziku.

U školskoj godini 1997./98. započeo je s radom i moderan Dom učenika, izgrađen uz financijsku pomoć vlada Slovačke Republike i Rebublike Srbije. Omogućava studiranje Slovacima iz cijele Vojvodine, i pored toga što njegov kapacitet nije dovoljan za potrebe i interes učenika, koji bi željeli pohađati ovu školu.

Opremljenost gimnazije ispunjava zahtjeve moderne škole. Tu su kabineti prirodnih znanosti, dvije računalne učionice, stalna izložba posvećena biologiji, također knjižnica s preko 27.000 knjiga i galerija likovnih radova, tu je spomen-soba koja podsjeća na ne tako davnu povijest XIV. VUSB. Učenici se mogu baviti sportom na školskim sportskim terenima: rukometom, nogometom i košarkom.

Gimnazija je od početka osnivanja do kraja školske godine 2007./2008. apsolvirala više od 3.700 učenika. Velika većina apsolvenata gimnazije je uspješno završila visoko i više obrazovanje.

U skladu sa svojom naprednom tradicijom gimnazija se i danas trudi da se uključi u najsuvremenije pokrete. Škola je postala jedan od regionalnih centara za usavršavanje nastavnika. Učitelji su osnovali Asocijaciju slovačkih pedagoga.

Regionalni centar za usavršavanje nastavnika je osnovan u školi 2000. godine. To je rezultat prirodnog tijeka sudjelovanja škole u projektu OPEN SOCIETY FUND “treći milenij” od 1997. godine, kada je Fond opremio školu najsuvremenijom računalnom tehnikom. Njegov cilj je uvesti nove tehnologije i načine komunikacije u nastavni proces i proširiti njihovu primjenu na što veći broj predmeta.

Gimnazija je tako postala mjesto za:
• razvoj programa zahvaljujući kojem profesori koriste računalnu tehnologiju i internet u nastavi;
• izradu edukacijskih programa povezanih s usavršavanjem metodologije nastave i nastavnih sadržaja.

Asocijaciju slovačkih pedagoga osnovali su učitelji gimnazije u ožujku 2001. godine s ciljem da se kontinualno posveti slovačkom školstvu u Vojvodini i da pridonosi poboljšanju njegove kvalitete. Kao osnovne ciljeve je postavila:
• izraditi (djelomično ili potpuno) nastavne osnove nastavnih predmeta, koji izravno utječu na jezični, nacionalni i kulturni identitet vojvođanskih Slovaka (slovački jezik, povijest, glazbena, likovna kultura i drugi) na svim školskim razinama;
• uskladiti njihov sadržaj tako da se pojedini predmeti uzajamno dopunjuju i da se sadržaji pored uzajamnog preplitanja ne dupliraju;
• pripremiti konkretne prezentacije pedagoško-metodičke obrade gradiva iz svih predmeta;
• koristiti suvremene metode i nastavna sredstva. Na realizaciji ovih ciljeva stalno raditi.

Ravnatelj: Danijela Marko

Datum stupanja na dužnost: 20.12.2023

Broj učenika/djece

Srednja škola

Školska godina Broj učenika/djece
2023/24 278
2022/23 270
2021/22 282
2020/21 285
2019/20 293

Dom učenika

Školska godina Broj učenika/djece
2021/22 72
2020/21 77
2019/20 82
2018/19 80