Година оснивања: 1951
Оснивач: Локална самоуправа
Врста установе: Основна школа
Језик образовно-васпитног рада: Српски
О установи
Основна школа „Јован Јовановић Змај“ у Сремској Каменици
је једна од најстаријих српских
школа јер је њен рад забележен још далеке 1701. године. Осим тога, јединствена је по неговању лика и дела Јована Јовановића Змаја (чије име са поносом носи) и природном окружењу.
Историјски извори (путопис Антуна Вранчића из 1567. године) тврде да је у средњевековној Каменици школа постојала још пре доласка Турака. У периоду од 1526. до 1687. године, када су Турци запосели Каменицу – школа није радила.
Православна црквена општина 1701. године у порти гради и отвара мушку школу са три разреда (букварац, чаславац и псалтирац) о чему имамо прве сачуване писане документе. Учитељ је био сам парох.
Године 1742. Платон Симоновић (државни саветник у Русији) осмишљава нову школску зграду која је имала учионицу и стан за учитеља, а од 1869. године стан је постао женска школа. На жалост, ова зграда сачувана тешком муком до нашег времена, иако већ деценијама под заштитом државе, непажњом је нестала (изгубила аутентичност) при реконструкцији 2004-2005. год.
Издржавање школе и учитеља 1799. године је прешло у надлежност политичке општине.
Од 1811. до 1864. године наставни језици у српској школи су били српски и старословенски.
Надзор над Српском мушком црквеном школом је имала Карловачка конзисторија, а у периоду 1850 – 1860. надзорници Љурковић и Јовановић из Темишвара. Следеће деценије (1861-1869.) надзор опет врши Карловачка конзисторија. 1869. године установљена је црквено-школска аутономија. У учитељском стану школе отворена је женска школа, а прва учитељица је била Јелена Борић.
Први школски одбор је изабран 14.10.1874. године. У периоду црквено-школске аутономије од 1869. до 1875. године школу је надзирао главни школски надзорник др. Ђорђе Натошевић.
Од 1. октобра 1875. године школа је била организована као женска троразредна и мушка троразредна школа у којима су предавала 2 учитеља.
Године 1877. у школу је уведен четврти разред.
Године 1880, на захтев учитеља мушке и женске школе обе се спајају у мешовита одељења. Од 1887. године школа носи назив „Хрватска опћа пучка школа“.
Крајем XИX века у Каменици су радиле две школе (православна и католичка), а 25. октобра 1892. године обе се спајају у једну троразредну «Пучку школу».
Септембра 15. 1898. школа постаје четвороразредна и уписала је укупно 100 ученика у четири разреда и опетовницу – те се поделила у две дворазредне школе са посебним управама.
Године 1907. обе школе раде у новим школским зградама са по две учионице. У њима се радило све до 1961. године када је изграђен централни део данашње школске зграде.
Маја 5. 1915. године Аустроугарска наређује спајање обе школе у једну четвороразредну са опетовницом под називом „Пучка школа“.
Године 1921. школа се помиње као «Државна народна школа», а 1929. године као «Основна народна школа – Каменица».
Године 1930. школа добија име по великом песнику за децу (који је последње године живота и рада провео у Каменици) и помиње се као «Државна основна школа – Чика Јова Змај – Сремска Каменица».
За време Другог светског рата и окупације, у периоду 1942-1944. школа је носила назив «Државна мјешовита пучка школа – Каменица на Дунаву».
Од ослобођења Каменице 23. октобра 1944. године школа је поново радила као «Народна основна школа».
ОШ “Јован Јовановић Змај“, Ср Каменица
Године 1951. школа је прерасла у осмогодишњу школу и добила данашњи назив «Основна школа Јован Јовановић Змај». Тих година због дефицита предметних наставника учитељи су предавали и предмете старијим разредима.
Данашња кола је основана од стране Народног одбора среза Нови Сад оснивачким актом од 1. 9. 1951. године. Исте године са радом је почела и подручна школа у Новим Лединцима. Дан школе се обележава 6. децембра, када обележавамо датум рођења Чика Јове Змаја.
Почетком јуна 1958. године у част великог Змаја организован је књижевни скуп «Змајев дан» на коме су учествовали најпознатији дечји писци и сама деца. Посебно интересантан је био «Змајев карневал цвећа» који је имао и своју краљицу. «Змајев дан» се због великог значаја и лепоте претворио у Прве Змајеве дечје игре које су се деценијама наставиле и попримиле чак и међународну димензију.
Године 1961. школа се уселила у нову, функционалну школску зграду (централни део данашње школске зграде).
Године 1970. дограђено је лево крило (радионице за техничко, кухиња, купатила са свлачионицама, фото лабораторија), велика фискултурна сала и уведено је централно грејање (дотле су се у учионицама ложиле каљеве пећи).
Године 1971. школа је уписала 788 ученика у 29 одељења и те године је од 9. до 11. јуна организовала И сусрет Змајевих школа Југославије који је постао традиционална манифестација (сваке године у другој школи, а сваке пете (јубиларне) године се одржава код нас).
Године 1976. уређено је школско двориште, а касније изграђено тространо степениште у функцији трибина. Године 1982. изграђено је ново крило школске зграде са савременим кабинетима и просторијама за припрему наставе (биологија, физика-хемија, историја, ликовни атеље).
У јесен 2003. завршена је доградња 6 учионица за разредну наставу и после 7 година (од 1996.) настава је (са три) враћена у две смене.
Школско двориште је 2004. године ограђено металном оградом, постављен је видео надзор, а од стране родитеља ангажована агенција за обезбеђење ученика и објекта због повећања безбедности.
Продужени боравак је почео са радом 2007. године.
У Новим Лединцима школа је дограђена 2008. године подручна школска зграда (са 4 учионице). Тиме је подручна школа постала осмогодишња, а отворен је и продужени боравак. Школа данас броји 1150 ученика распоређених у 49 одељења. Кадровска структура радника је повољна и релативно стабилна.Стручност наставног кадра је у складу са постојећим Правилником о врсти стручне спреме наставника и стручних сарадника у основној школи.
Директори наше школе до данас: ... Милош Лукић, Ковиљка Црепулић (в.д.), Љубица Ивков, Вера Свирчевић (в.д.), Милена Станић, Бранислав Минчић, Вера Стојшић – Гашпаровски (в.д), Светлана Грујић (в.д), Јован Драча,Александра Ћирић и Дејан Мердановић.
Директор: Дејан Мердановић
Датум ступања на дужност: 19.04.2023