@ Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице

ОШ "ИВАН ГУНДУЛИЋ", Нови Сад

ОШ "ИВАН ГУНДУЛИЋ", Нови Сад, Гундулићева 9

Година оснивања: 1953

Оснивач: Република Србија

Врста установе: Основна школа

Језик образовно-васпитног рада: Српски


О установи

Основна школа „Иван Гундулић“ је једна од четири најстарије школе у граду. Налази се у срцу најстаријег дела Новог Сада – на Подбари, у истоименој улици која је понела име славног дубровачког песника слободе из XВИИ века.
Наша школа има два срца – једно у Новом Саду, у Гундулићевој 9, а друго у центру Ченеја, где су смештена наша издвојена одељења. Ченеј је 15 километара удаљен од Новог Сада
Алмашка школа помиње се 1809. године као филијална (четвртна), са једним одељењем и једним учитељем. Основала ју је, као и остале школе у градским четвртима, српска православна црквена општина.
У раздобљу између два светска рата изграђена је нова школска зграда у Гундулићевој улици. Одлуком Министарства просвете школа у Гундулићевој улици, која је до тада била под управом школе „Др Светозар Милетић“, одвојила се као посебна.
Према подацима из грађе, називи школе били су:

Алмашка православна српска основна школа до 1918,
Државна народна школа „Змај Јова“ од 1932,
Алмашка мађарска краљевска државна народна основна школа од 1941,
Основна школа „Змај Јова“ од 1944. године,
Државна школа број 7 од 1945,
Основна школа број 13 и
Основна школа „Иван Гундулић“ од 1953. године.

Од 1931. до 1958. радила је као четвороразредна, а школске 1958/1959. године створени су услови за осмогодишње школовање доградњом павиљона са четири учионице уз стару школску зграду.
Данашња зграда никла је у Гундулићевој 9, 1966. године, а 1977. уз павиљон саграђена је и фискултурна сала са свлачионицама и купатилом. После укидања ОШ „Петар Петровић Његош“ 1968. године, школи су припојена одељења са Ченеја.
Од 1970. до 1976. године радила су у школи и одељења за образовање одраслих.

Филијална школа Главне српске вероисповедне школе основана је на Ченеју 1860. године.
Након Другог светског рата она добија име Државна основна школа „Лукијан Мушицки“ – Ченеј, али убрзо, 16. априла 1946. године, мења назив у Државна основна школа број 10 – Ченеј. Радила је све до 1962. године, када је припојена Основној школи „Петар Петровић Његош“.
Године 1968. та се основна школа укида, а ченејска одељења припојена су Основној школи „Иван Гундулић“, у чијем се саставу и данас налазе. Неко време ученици старијих разреда са Ченеја похађали су наставу у матичној школи у Новом Саду, али се од 1992. године настава за ученике свих осам разреда одвија на Ченеју. Настава се одвијала на више различититих локација у веома неусловним објектима Коначно, новембра 2002. изграђен је нови, модеран школски објекат, а ове године саграђена је и фискултурна сала.

Наставу тренутно похађа 508 ученика – 379 у матичној школи и 129 у издвојеним одељењима на Ченеју. Ученици су распоређени у 24 одељења (12 одељења разредне наставе и 12 одељења предметне). На Ченеју је настава организована у осам одељења – четири одељења разредне наставе и четири предметне.
Настава се одвија на српском језику, али је организована и настава неговања матерњег језика за оне ученике којима српски језик није матерњи. Поред редовне наставе, организована је и допунска и додатна, као и факултативна и изборна, у складу са планом и програмом који се доноси на почетку сваке године. Веома су активне разноврсне секције, као и школски хор, оркестар, Дечји савез, Црвени крст, Ученички парламент и друге организације у којима ученици могу да искажу и даље развију своје способности. Нарочито смо поносни на волонтерски рад СВОЈЕ хуманистичке секције, у чему смо јединствени у земљи, као и на рад гимнастичке секције, која нам из године у годину доноси прва места у републици. Школа се трнутно припрема за увођенје билингвалне наставе на енлеском и срепском језику.
Родитељима који немају могућности да буду са својом децом пре и после наставе школа је изашла у сусрет и организовала продужени боравак који, поред чувања деце, пружа и стручни надзор над њима, праћење њиховог напредовања у стицању знања и социјализације, што је нарочито важно у првим годинама школовања. Ученицима је омогућено и да се хране у школи. У нашој кухињи за ученике из продуженог боравка спремају се три оброка: доручак, ужина и ручак, а за све остале припрема се ужина.

Директор: Лидија Радуловић

Датум ступања на дужност: 31.12.2022

Број ученика/деце

Основна школa

Школска година Број ученика/деце
2024/25 750
2023/24 710
2022/23 645
2021/22 628
2020/21 594