@ Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице

ОШ "НИКОЛА ВУКИЋЕВИЋ", Сомбор

ОШ "НИКОЛА ВУКИЋЕВИЋ", Сомбор, Вељка Петровића 4

Година оснивања: 1903.

Оснивач: Аутономна покрајина Војводина

Врста установе: Основна школа

Језик образовно-васпитног рада: Српски


О установи

Основна школа „Никола Вукићевић“ основана је 1903. године као задужбина браће Ђоке и Николе Михајловић. Браћа Михајловић пред крај живота имали су приличну имовину, а нису имали потомство. Млађи брат, Ђока, постигао је договор са Црквеном општином да се, након његове смрти, њихова имовина искористи у хуманитарне сврхе. Договорено је да се сруши породична кућа Михајловића и да се на том плацу изгради школска зграда. Изградња и одржавање зграде финансирало се коришћењем великог земљишног поседа Михајловића. Након смрти браће (обојица су умрли 1895. године) кренуло се у реализацију тестамената. На месту њихове породичне куће подигнута је велика школска зграда. Те 1903. године, 6. септембра, извршено је свечано посвећење зграде и она је примила своју прву генерацију ученика.
Кроз своје једновековно трајање, школа је пролазила кроз периоде мира, али и буре, два светска рата и време бомбардовања 1999. године. Радила је за време постојања различитих држава: Аустро-Угарске (1903-1918), Краљевине СХС (1918-1929), Краљевине Југославије (1929-1941), фашистичке Мађарске (1941-1944), Југославије, Србије и Црне Горе од 1944. до 2006. године и на крају, Републике Србије од 2006. године. У првој фази свог постојања, од 1903-1920. године, школа је била под директном управом Српске црквене православне општине, а од тог периода под управом државних органа власти, све до данашњег дана.
Пролазећи кроз бурна времена школа је мењала своја званична имена. У периоду док се црква старала о школи, она се називала Централна српска православна вероисповедна школа, а надаље: Централна женска народна основна школа, Народна основна школа Браће Михајловић, Основна школа број један, Осмољетка бр. 1 „Никола Вукићевић“, Основна школа „Никола Вукићевић“. Најстарији пронађени документ у којем се Школа назива по својим добротворима потиче из 1931. године: Државна основна школа „Браћа Михајловић“. То име је носила и кратко време после Другог светског рата. Данашње име Школа добија 6. септембра 1953. године.
Данас школа носи име свог првог директора, истакнутог просветног радника друге половине 19. века и почетка 20. века, Николе Вукићевића.
Од школске 2001/2002. године Школа обележава као свој Дан школе 6. септембар, датум када је давне 1903. године Школа почела са својим радом.
Данашња школа састоји се из старог и новог дела. Поред данашње старе зграде школе, а на месту новог дела школске зграде, налазила се једна стара стамбена зграда зидана крајем 19. века. Она је временом преуређена и у њој су формиране две учионице и фискултурна сала, тако да је Школа била у то време једина школа у граду са фискултyрном салом. Пошто је yвек имала проблема са смештајем ученика, у дворишту је изграђена помоћна зграда за потребе домаћинства и практичне обуке. Нова зграда изграђена је 1982. на месту раније описане зграде и спојена је у приземљу ходником са старим делом зграде. Тако је школа добила нову фискултурну салу, кабинет хемије и биологије, простор за библиотеку и три учионице опште намене.
Данас је ово модерна, отворена и велика градска школа која квалитетно образује и васпитава ученике и уважава личност ученика, установа која афирмише образовне и васпитне вредности. Прати савремене трендове у образовању и квалитетним стручним радом наставника и стручних сарадника омогућава сваком ученику да се развија у складу са својим способностима, како социјално тако и емоционално, и да у раду са наставницима ученици стичу способности и вештине за целоживотно учење које је засновано на поверењу, повезаности, солидарности, активизму и поштовању различитости. Опремљена је стручним кадром уз примену савремених наставних средстава, иновативних метода и облика рада.
Школа креативним и иновативним програмима, у складу са интересима окружења, подржава активно учење, тимски рад, развојне потребе својих ученика, и свих осталих учесника у наставном процесу. Кроз партнерство са родитељима и широм заједницом ради на стварању безбедног окружења у ком сви могу да признају и поштују осећања других.
Одувек је ова школа била симбиоза младости и искуства, место где се негује љубав, хуманост, толеранција, пријатељство, разумевање између запослених и ученика и међусобно поштовање.
Од првих дана до данас кроз ходнике школе протутњале су небројене генерације деце, њихове наде и страхови, њихове стрепње и снови. У хладовини њених зидова започеле су и завршиле, привремено или трајно, небројене управитељске, учитељске, наставничке и послужитељске каријере. Ову школу завршили су реномирани научници, уметници и спортисти светског гласа. Између осталих Радивоје Кораћ, истакнути кошаркаш по чијем имену Кораћев куп носи име; Богдан Маглић, професор физике, члан САНУ; Стеван Коички, професор хемије и физике, потпредседник САНУ-а; Милан Коњовић, сликар, и многи други.

Директор: Ђуро Буловић

Датум ступања на дужност: 29.10.2022

Број ученика/деце

Основна школa

Школска година Број ученика/деце
2024/25 571
2023/24 602
2022/23 642
2021/22 693
2020/21 706