@ Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице

ОШ "ЈАН АМОС КОМЕНСКИ", Кулпин

ОШ "ЈАН АМОС КОМЕНСКИ", Кулпин, Маршала Тита 76

Година оснивања: 1965.

Оснивач: Аутономна покрајина Војводина

Врста установе: Основна школа

Језик образовно-васпитног рада: Српски, Словачки


О установи

Јан Амос Коменски (1592-1670)
Наша школа је једна од малобројних а можда и једина, која носи име овог великана педагогије као науке. Коменски је био један од најпознатијих и најутицајнијих педагога у Европи и реформатор школства. Његове педагошке, дидактичке и методичке идеје биле су познате и прихваћене скоро у целој Европи у тадашње време. Уредио је школске системе у Енглеској, Пољској, Шведској, Француској, Мадјарској и др, тј. организовао их је и реформисао према својим педагошким замислима.
Коменски је веома велики значај придавао васпитању. Сматрао је да закони природе важе и у васпитању човека. Човек је део природе, сви људи су рођени као добри по својој природи и сви могу и треба да постану добри. Сви људи треба да су једнаки, сви треба да имају једнако право на васпитање а васпитање је средство да људи постану срећни.
Васпитање треба да траје целог живота. Најважнија је основна школа, или како је он назива-школа матерњег језика. Она треба да је општеобразовна, свако треба да је заврши, без обзира чиме ће се бавити и да ли ће наставити школовање или не.
У раду школе, у настави и васпитању, треба се придржавати природних закона. У учењу треба ићи од лакшег ка тежем, од једноставнијег ка сложенијем, треба водити рачуна о узрасним могућностима ученика, све што учи ученика, мора и да види и да упозна, у школи треба да влада радост.
Коменски је још у 17. веку утврдио како треба да изгледа настава у школи. Неки од тих принципа важе и данас. На пример: наставу треба организовати по школским годинама, данима, часовима, разредима и предметима. То је тзв. разредно-предметно-часовни систем. Он се у школству одржао висе од 350 година.
ИСТОРИЈАТ ШКОЛЕ
Први писани документ о насељу Кулпин датира јос из 1345. године. Током векова насеље Кулпин је мењало локације и власнике, да би Повељом Марије Терезије од 10. јула 1745. године насеље Кулпин у власништво добила породица Стратимировић. Убрзо по преузимању власништва, оснива се и прва православна основна школа. Она датира од 1754. године. Вец 1789. године, оснива се и прва словачка школа, при словачкој евангеличкој цркви.
Током историје и развоја школства, кулпинска школа је доживела бројне развојне промене. У складу са реформама школства, кулпинска школа је трајала четири године, па шест година, да би се прва осмогодишња школа формирала 1951. године. Од школске 1960/61 године у кулпинској школи почела је упоредо да се одвија двојезична настава у мешовитим одељењима (V-VII разр.), тј. и на српском и на словачком језику. Такав вид наставе одвијао се све до 1993. године, када су се формирала одељења посебно на српском, посебно на словачком језику.
До 1983. године није постојала јединствена школска зграда, већ се настава одвијала на више локација, односно постојало је чак шест зграда са по једном или три учионице. Године 1983. изграђена је нова школска зграда која је располагала са десет учионица, једном радионицом и школском кухињом и трпезаријом. При новој згради није постојала фискултурна сала, те се за потребе физичког васпитања адаптирала стара зграда из XVIII века, која је у функцији и данас. Године 1998. почело се са изградњом нове фискултурне сале која је свечано отворена 23. марта 2006. године.

Директор: Милина Грњова

Датум ступања на дужност: 10.03.2021

Број ученика/деце

Основна школa

Школска година Број ученика/деце
2024/25 202
2023/24 186
2022/23 197
2021/22 205
2020/21 204

Средња школa

Школска година Број ученика/деце
2017/18 78