@ Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице

ОШ "СВЕТИ ГЕОРГИЈЕ", Уздин

ОШ "СВЕТИ ГЕОРГИЈЕ", Уздин, М.Тита 143

Година оснивања: 1963

Оснивач: Локална самоуправа

Врста установе: Основна школа

Језик образовно-васпитног рада: Српски, Румунски


О установи

Први документи о постојању основне школе у Уздину датирају још од 1775. године. Око тридесеторо деце је, у објекту саграђеном од земље и прекривеном сламом, учило код Василеа Шубоња.
Због великог броја ученика, у периоду од 1841-1843. године, мештани села су, уз помоћ Црквене општине, подигли нову зграду од чврстог материјала, са по две велике учионице у партеру и на спрату (стара зграда данашње школе) и са два стана за учитеље.
Од 1935. године основној школи у Уздину припојена је и четворогодишња школа из Путникова. Године 1976. изграђена је нова зграда школе са фискултурном салом, тако што је спретним грађевинским потезом, у виду новоизграђеног хола, повезана са старом зградом. Од тада се у школи настава одвија двојезично: на румунском и на српском језику.
Данас се васпитно-образовни рад изводи у седамнаест одељења са укупно 210 ученика и 30 наставника. У школи постоји и тзв. „продужени боравак“ за 25 ученика који имају потребу за тим видом подршке, и о њима брине један наставник.
Колектив је стручан и последњих година прилично подмлађен, тако да можемо рећи да у укупном саставу представља срећан „спој младости и искуства“. Стручно усавршавање наставника је трајан и континуиран процес који се у ОШ „Свети Георгије“ одвија учествовањем наставника на семинарима, радом стручних актива, праћењем и увођењем педагошких иновација у наставну праксу.
Целокупна површина школског простора је 2400м2, и она укључује школске зграде (стару и нову, као и зграду издвојеног одељења у Путникову), двориште, спортске терене, зелене површине. Школа има билингвалну библиотеку за ученике и наставнике са фондом од 6500 књига, простор за организовање изложби, фискултурну салу, савремено опремљене учионице и кабинете.
Кроз нашу школу је од њеног постанка, а нарочито након Другог светског рата прошло много значајних личности. Поносни смо на велики број наших ученика који су завршили највише школе и дали свој допринос изградњи бољег и хуманијег друштва.
Из бројних примера добре наставне и ваннаставне праксе која се у ОШ „Свети Георгије“ из Уздина одвија у последњих неколико година, као изванредне треба издвојити екипне и појединачне успехе ученика постигнуте у стоном-тенису, као и резултате школског хора и оркестра.
Када је о стоном-тенису реч, треба рећи да у Уздину, а самим тим и у нашој школи, постоји вишедеценијска традиција постизања високих и највиших резултата. Поједини играчи, некадашњи ученици наше школе, као Илије Лупулеску, представљали су нашу земљу на најзначајним спортским такмичењима и освајали медаље на Олимпијским играма, Европским и Светским првенствима. Богату уздинску стонотениску традицију и данас настављају ученици наше школе.
Свесни смо, дакле, да развој ученичких компетенција игра битну улогу у развоју личности ученика, па се у складу са тим и трудимо да спровођењем ваннаставних активности у школи својим ученицима усадимо и вредности међусобног уважавања, поштовања личности и различитости.
У том настојању већ годинама једну од најзначајних улога у ОШ „Свети Георгије“ из Уздина имају хор и оркестар, којима руководи професор музичке културе Данијел Кец. Изузетно успешан рад хора и оркестра потврђен је низом изванредних резултата на свим нивоима такмичења.
Први значајан успех у низу који још увек није прекинут, оркестар је постигао 2010/11. заузевши друго место на Републичком такмичењу оркестара основних школа Србије, док је хор на истом нивоу такмичења био трећи. Била је то тек најава предстојећих постигнућа. Већ 2011/12. оркестар је био први, а хор други на Републичком такмичењу. Током наредне две школске године, 2012/13. и 2013/14., и хор и оркестар су се окитили златним медаљама на Републичким такмичењима. Тиме је потврђено да хор и оркестар, као вишеструки носиоци златних одличја на највишем нивоу такмичења, представљају праве амбасадоре наше школе на које смо изузетно поносни.
И школске 2014/15. године хор и оркестар ОШ „Свети Георгије“ из Уздина тријумфовали су на Републичким такмичењима хорова и оркестара, освојивши још једном златне медаље.
Чланови хора и оркестра под вођством Данијела Кеца стекли су већ и значајно интернационално искуство наступајући на неколико међународних фестивала у Румунији и код нас. Захваљујући посебној пажњи која је посвећена делима народне румунске музике са простора Баната, ученици ОШ „Свети Георгије“ из Уздина представљали су прошле године нашу школу на обележавању Дана румунске културе у организацији Амбасаде Републике Румуније у Градској библиотеци у Београду.
Ови резултати су праћени и појединачним постигнућима наших ученика, која се нижу у последњих неколико година како на окружном и покрајинском нивоу, тако и на републичком. У периоду од школске 2011/12. године, када су наши ученици започели низ одличних резултата, освојане су медаље и остварена учешћа на републичким такмичењима и из румунског језика, српског језика као нематерњег, географије, биологије, физичке културе, као и на Републичкој смотри рецитатора.
И ове школске године настављамо тај низ.
Верујемо да је начин руковођења нашом школом један од значајнијих фактора успешности у наставним и ваннаставним активностима ученика. При реализацији тих активности, за које смо сигурни да представљају изузетне примере добре праксе, до изражаја долазе стручност, инвентивност и мотивисаност наставника који, упркос бројним проблемима и неадекватном начину финансирања тог вида свог ангажовања, развијају и подстичу активнију улогу ученика, њихових интересовања и способности.
Дужности наставника и учитеља, како их ми у ОШ „Свети Георгије“ разумемо, захтевају непрестано стручно усавршавање ради унапређивања квалитета наставе, а првенствено ради подстицања активније улоге ученика у настави. Да бисмо одржали висок ниво постигнутих резултата, настојимо да применимо иновативне моделе рада у настави, што нам омогућава добро теоријско знање наших наставника, као и њихова стручна оспособљеност за практичну примену тих метода у настави.
Тим учитеља на челу са Татјаном Романов припремио је недавно пројекат „Добро дрво“, који служи као пример добре праксе иновативним методама рада. На акредитованом републичком стручном скупу, XXИX Сабору учитеља Србије и X Смотри стваралаштва учитеља у образовно-васпитном процесу, наша школа је представљена поменутим примером стваралаштва и добре праксе. Тим наставника је омогућио себи унапређење наставне праксу разменом професионалних искустава и задао себи задатак да и следеће године буде учесник овог великог скупа просветних радника.
Циљ наше школе је очување традиције и културне баштине, развијање позитивних вештина и ставова ученика које ће им омогућити функционално знање. Верујемо да то представља добру основу за јачање компетенција ученика које их оспособљавају за живот и рад и на тај начин им пружају основу за даље учење и напредовање у животу и раду.

Директор: Октавијан Крецу

Датум ступања на дужност: 25.05.2022

Број ученика/деце

Основна школa

Школска година Број ученика/деце
2024/25 120
2023/24 128
2022/23 130
2021/22 134
2020/21 139