Година оснивања: 1912.
Оснивач: Локална самоуправа
Врста установе: Основна школа
Језик образовно-васпитног рада: Српски, Мађарски
О установи
Лајош Чаки (1869-1936)
Лајош Чаки се родио 1869. године у Новом Саду као син Шандора Чакија и Лидије Варшањи. Био је ткачки радник, да би почетком двадесетих година прошлог века постао један од руководилаца војвођанског синдикалног покрета. Године 1922. као члан илегалне Комунистичке партије бива осуђен на двадесет година затвора, да би 1927. године био поново осуђен као један од организатора штрајка глађу. Умро је 1936. године у Лепоглави, од последица рана задобијених од стране затворских чувара.
Историја ОШ „Чаки Лајош“
Крајем педесетих година двадесетог века заживело је осмогодишње основно школско образовање у Југославији. Бачкотополску нижу, непотпуну мешовиту Гимназију „Мадач Имре“ сменила је Основна школа „Петефи бригада“. Током школске 1956/57 године са њом су се организационо и управно спојиле и остале школе на територији града, укључујући и некадашњу Основну школу „Арањ Јанош“. Дирекција централне школе смештена је у зграду данашње Основне школе „Чаки Лајош“, где је остала до 1960-тих година, када су отпочеле са радом две основношколске установе. Истовремено, ту су радила и последња одељења ниже гимназије, и одржавани испити мале матуре, све до школске 1957/58 године.
Школски центар „Петефи бригада“ је ускоро морао да мења име. Године 1961. новоотворена пољопривредна техничка школа преузела је назив школског центра. Тачније, названа је Спомен школа „Петефи бригада“. Школа је изабрала име Лајоша Чакија које и данас носи.
Основна школа „Чаки Лајош“ углавном је школа за децу настањену у источном делу града али њу похађају и ученици из насеља у којима је основношколско образовање укинуто 1970-тих година због малог броја деце и немогућности да се формирају разредна одељења.
Седамдесете године донеле су многе промене. Школа је проширена новим крилом, а затим је изграђена и нова спортска хала, 1973. године, једина у граду која служи не само као фискултурна сала школе, већ је и место за одржавање разних такмичења и културних манифестација отворених за широку публику. Проширивање зграде школе, тј. изградња новог крила, спортске хале и спортског терена у кругу дворишта, финансирана је средствима месног самодоприноса.
Школа је добитник награде Про-Урбе 2002. године.
Директор: Војтер Пулаи Моника
Датум ступања на дужност: 06.04.2023